B&W

29.11.2014 09:23

 

CZARNO-BIAŁE... wydaje się, że sprawa jest prosta. Zdjęcie B&W, to tylko kwestia decyzji fotografa. Właśnie... to kwestia decyzji. Niestety ta decyzja nie jest tak prosta jakby się mogło wydawać. Trzeba , po pierwsze uznać czy dane zdjęcia nadaje się do desaturacji, co często jest dużym problemem, bo zazwyczaj dobra fotografia broni się w wersji kolorowej jak i w szarościach. Czasem się zdarza, że kolor jest tak ważny, tak jak w poprzednim ćwiczeniu, że zdjęcie musi pozostać w wersji kolorowej (na marginesie czerń i biel oraz szarości to też kolory).

Jednak jeśli już zdecydujemy, że chcemy by zdjęcie było czarno-białe, to pozostaje jeszcze sprawa zamiany kolorów. Tak zamiany. Musimy zamienić każdy kolor na szarości/czernie/biele. Czy czerwony ma być jasny czy ciemny, biały, czarny? Czy niebieski ma być jasny czy ciemny, biały czarny? itp. Najprostrze, automatyczne metody desaturacji nie pozwalają nam na ingerencje w ten proces, ale już proste dodanie w PS warstwy "czarno-biały" sprawia, że dostajemy do dyspozycji paletę narzędzi pozwalających na swobodne desaturowanie z pełną naszą kontrolą.

Sprawia to, że to samo zdjęcie może być w nastu wersja B&W.

 

Starajmy się ten proces przeprowadzać świadomie. Da nam to wiele satysfakcji ale też sprawi, że nasze fotografie będą wyglądały wyjątkowo. Da nam to też lekcje tego jak różne zamiany wpływają na wygląd i przesłanie naszego zdjęcia. Jak możemy pewne elementy uwypuklić a inne ukryć.

 

Ps. Że nie wspomnę o jednym z najlepszych programów do zdjęć czarno-białych, który nie dość, że daje pełną kontrolę podczas desaturacji, to jeszcze ma kilka dodatkowych narzędzi wspomagajacych, uatrakcyjniających oraz wpływajacych na finalny rezultat.

b-w

 

D3S9321-925-jpg

Strona stworzona przez Macieja Radzikowskiego © 2012 - 2018
kontakt

Skontaktuj się ze mną:

foto@stefanolszak.pl

tel. 502 363 242
Formularz Kontaktowy
www.facebook.com/stefan.olszak.fotograf

Stefan Olszak

ul. Rynek 8 (I piętro)
Człuchów 77-300

tel. 502 363 242

GG 3660977

qrcode