Czerwony

17.11.2014 10:42

Kolejny temat warsztatów, to również element dobrego zdjęcia - KOLOR. To także składowa języka fotografii, o którym w przyszłości więcej.
Ponieważ kolor na zdjęciu to dość duży problem i dyskusje na temat wyższości fotografii czarno-białej nad kolorową i odwrotnie nie przeminą pewnie nigdy i ilu fotografów tyle opinii.
Ale nie tym chcemy się teraz zajmować.
Tym razem tematem jest - CZERWONY.
Każdy kolor ma swoje przesłanie, swoją siłę lub wręcz jej brak. Przybliża lub oddala czy nawet przywołuje wspomnienia (to dość osobiste odczucia fotografa).
Trzeba mieć świadomość wizualnego znaczenia koloru i wynikającego z tego oddziaływania na inne elementy dobrej kompozycji.
Czerwony, to najsilniejszy kolor. To kolor, który "przybliża". Zauważcie, że tak ważny znak jak STOP jest w kolorze czerwonym. Zauważalny jest z daleka.
Gdybyśmy zrobili eksperyment i w tej samej odległości postawili znak STOP w kolorze czerwonym i niebieskim, to większość by stwierdziła, że czerwony stoi bliżej.
Czerwień kojarzy się również z miłością i namiętnością. Czerwony pobudza, ekscytuje i motywuje. Ale np kombatantowi wojennemu ten sam czerwony może się kojarzyć ze śmiercią przyjaciela.

Zauważcie, że na wstawionym zdjęciu zdecydowanie więcej powierzchniowo jest koloru niebieskiego a mimo to czerwony o sobie mocno przypomina . Szczególnie to fajnie widać na miniaturce fotografii.

 

czerwony

Strona stworzona przez Macieja Radzikowskiego © 2012 - 2018
kontakt

Skontaktuj się ze mną:

foto@stefanolszak.pl

tel. 502 363 242
Formularz Kontaktowy
www.facebook.com/stefan.olszak.fotograf

Stefan Olszak

ul. Rynek 8 (I piętro)
Człuchów 77-300

tel. 502 363 242

GG 3660977

qrcode