Fotomontaż

29.12.2013 09:26

Wielu uważa, że dopiero pojawienie się fotoszopa sprawiło, że fotografia dając się w łatwy sposób edytować stała się manipulowana. Że coraz mniej prawdy na zdjęciach a więcej kreatywności i pomysłowości fotografa, grafika.

 

Oczekuje się, że fotografia powinna być 100% odzwierciedleniem tego co widzimy, być prawdziwa, autentyczna, przenosić na błonę/matrycę kompletny obraz z rzeczywistości... a niby dlaczego? Dlaczego od czasu piktorializmu fotograf nie może „tworzyć” fotografii?

 

Myślę, że to bardzo złożona sprawa jest i jak długo fotografia będzie w naszym życiu tak długo będziemy mieli do czynienia z różnymi obozami wyznawców innego rozumienia fotografii. Choć w sumie to fascynujące...


Żeby trochę usprawiedliwić Photoshopa zapraszam do lektury fotografii z 1858 r. autorstwa Camille Silvy pt. River Scene.
Fotogram przedstawia z pozoru realistyczny widok.. z pozoru, bo tak naprawdę jest to fotomontaż; chmury zostały dodane, jasna część nieba łącząca horyzont również została przeniesiona z innego zdjęcia, część liści i gałęzi na drzewach w centrum kadru została domalowana. Dodatkowo osoby na zdjęciu to statyści a zdjęcie wykonał asystent o nazwisku F.Moustard (Franek Musztarda).
.... i co Wy na to?

 

Źródło fotografii
 

Stefan Olszak

Strona stworzona przez Macieja Radzikowskiego © 2012 - 2018
kontakt

Skontaktuj się ze mną:

foto@stefanolszak.pl

tel. 502 363 242
Formularz Kontaktowy
www.facebook.com/stefan.olszak.fotograf

Stefan Olszak

ul. Rynek 8 (I piętro)
Człuchów 77-300

tel. 502 363 242

GG 3660977

qrcode