fotografia kinetyczna - fotografia dla odważnych

15.01.2013 14:12

Co to takiego? Nic nowego nie wymyśliłem. Fotografia kinetyczna znana jest od dawna, ale ze względu na specyficzny charakter, bardziej artystyczny niż odwzorowujący rzeczywistość, mniej stosowana. A szkoda! Można ją polecić zwłaszcza tym, którzy lubią fotograficzne eksperymenty. Jak wielu z nas zapewne pamięta ze szkoły, kinetyczna oznacza, że ten rodzaj fotografii związany jest z ruchem. Z ruchem… aparatu. Można zwyczajnie podrzucać ukochany sprzęt, ale to przeżycie mocno ekstremalne...  Samo podrzucenie niekoniecznie musi być stresujące, jednak już podczas chwytania (zwłaszcza gdyby się nam akurat nie udało) możemy mieć duże wątpliwości co do trafności wyboru techniki robienia zdjęć.
Ale do rzeczy. W fotografii kinetycznej chodzi głównie o otwarcie migawki na wybrany, dość długi czas: 5 sek, 10 sek i wbrew zasadom fotografii, w której celem jest wykonanie ostrego zdjęcia… poruszanie aparatem. Żadnych statywów ani podpórek (chyba że będą drgały, trzęsły się lub na przykład falowały:). Można rzeczywiście podrzucać aparat lub w wersji łagodniejszej – poruszać nim, trzymając w rękach. Jeśli do tego typu zdjęć wybierzemy późny wieczór lub noc, dzięki ulicznemu oświetleniu będziemy mogli malować światłem. Statyczne punkty świateł dzięki ruchom naszego aparatu będą się dynamicznie "przemieszczać", rysując bardziej lub mniej zaplanowane kształty. Można się zdać na chaos lub eksperymentować w przemyślany sposób, sprawdzać i próbować "narysować" kadr według naszej wizji. To, co się pojawi na wyświetlaczu, wielokrotnie nas zaskoczy. Warto próbować i dać się ponieść wyobraźni.
Teraz jest ku temu świetny czas. Dużo kolorowych świateł na ulicach sprzyja powstawaniu obrazów niemożliwych do realizacji poza czasem świątecznym. 
Mam nadzieję, że tych kilka słów i prezentowane zdjęcia zachęcą Was do zabawy z fotografią kinetyczną

Parametry zdjęć:
Czas 5 sek, przysłona f/2.8


kinetyczna1  

kinetyczna2

 

kinetyczna3

 

z pozdrowieniami
Stefan Olszak

Strona stworzona przez Macieja Radzikowskiego © 2012 - 2018
kontakt

Skontaktuj się ze mną:

foto@stefanolszak.pl

tel. 502 363 242
Formularz Kontaktowy
www.facebook.com/stefan.olszak.fotograf

Stefan Olszak

ul. Rynek 8 (I piętro)
Człuchów 77-300

tel. 502 363 242

GG 3660977

qrcode